Zoya küünelakid mis hoiavad sind ja maailma!

06.04.2022

Roheline mõtteviis on jõudnud ka küünehooldusmaailma. Zoya pakuvad alates brändi loomisest võimalust valida lakke, mis teevad head nii maakerale kui küüntele.

Kui varemalt võis kahelda looduslike küünelakkide püsivuses või valiku rikkalikkuses, sest alati polnud leida kõiki toone alates nude'idest, lõpetades glitteri ja neoonidega, võib nüüd julgesti eelistada küünelakke, millel on külluslikud toonid, kauakestev püsivus ja salongikvaliteediga viimistlus, ja mis peamine: nad kannavad märget „10- vaba“  See tähendab, et tootja on lakist eemaldanud teatud arvu tööstuslikke kemikaale, mis reeglina võivad tekitada terviseprobleeme. 

Kaunis maniküür tervist ohverdamata

Peamised koostisosad, mille sisaldust võiks lakipudelikeselt uurida, on formaldehüüd (tugevdav komponent), kamper (kasutatakse kõrgläike saamiseks) ja tolueen (erksa värvi tarvis). Teised levinumad „süüdlased“ on ksüleen, TPHP, gluteen, parabeenid ja dibutüülftalaat (DBP). Nendele kemikaalidele tuleks keelumärki näidata asjaolu tõttu, et need võivad osutuda allergeenideks ja ärrituse põhjustajateks, aga halvimal juhul koguni kantserogeenideks, ja seda viimast näiteks formaldehüüdi, kampri, tolueeni ja ksüleeni puhul.

Ükski maniküür pole täiuslik ilma kvaliteetse pealis- ja aluslakita: need on kauakestva viimistluse nimel hädavajalikud. Kuid tähelepanu, ka siin peaks koostisosadele tähelepanu pöörama! Kõige olulisem on aluslakk, sest see puudutab küüsi ja imbub nahka. Lihtsaim on kontrollida, kas kasutatav aluslakk on formaldehüüdivaba. 

Toksiline TPHP

Environmental Working Group'i (EWG) ja Duke'i ülikooli teadlaste mõne aasta tagune uuring tõdeb, et küünelakid võivad sisaldada sisesekretsioonisüsteemi arvatavat kahjustajat, mida nimetatakse trifenüülfosfaadiks ehk TPHP-ks. Viimane võib kahjustada hormoonide normaalset toimimist ning loomkatsetes on TPHP häirinud paljunemis- ja kasvamisprotsesse. Kosmeetikafirmad kasutavad trifenüülfosfaati ja dibutüülftalaati (DBP) põhjusel, et need kemikaalid muudavad küünelaki elastsemaks ja vastupidavamaks. Ometi näitavad laialdased teaduslikud uuringud, et DBP ja teised ftalaadid on vägagi tõenäolised sisesekretsioonisüsteemi ja paljunemisega seotud elundkonna kahjustajad.

Muide, TPHP-d kasutatakse ka plastide tootmisel ning tüüpilise tuleaeglustina patjades ja vahtplastist lastetoodetes. Seetõttu puutub enamik meist TPHP-ga laialdaselt kokku, ja mõned uuringud näitavad koguni, et naistel on nende tase kehas kõrgem. Viimast võib seletada kemikaali kasutamisega naiste isikliku hügieeni toodetes, sealhulgas küünelakis. Seetõttu peaksid iseäranis tähelepanelikud olema lapsevanemad – on ju paljude noorte jaoks nimelt küünelakk esimene sissejuhatus kosmeetikasse. Kuid just teismelisea eel ja selle ajal on organism eriti tundlik hormoonide tööd takistavate tegurite suhtes.

Mis teeb küünelakist vegantoote?

Pärast eelpool mainitud uuringut, mille kohaselt võivad küünelakkides sisalduvad kemikaalid imenduda läbi küünte meie kehasse, on kaubamärgid hakanud välja rookima mitmeid koostisosi, mis võivad tervist negatiivselt mõjutada.

Mõned eemaldatud koostisosadest on õigupoolest loomsed. Seega, nüüd loovad trende veganküünelakid. Kellele on tähtis, et toodet ei oleks testitud loomade peal ning see sisaldaks loomseid tooraineid, otsigu pakendilt märget vegan friendly. Vegan-ilutooted ei sisalda loomse päritoluga koostisosi ega kõrvalsaadusi. Tasub tähele panna, et paljusid veganbrände või -tooteid rõhutatakse lisaks ka kui julmusevabasid, sest märgis „vegan“ viitab pelgalt toote koostisele ehk fakt, et toode ei sisalda loomseid koostisosi, ei pruugi veel tähendada, et seda poleks testitud loomade peal, seega otsida tasub kindlasti mõlemat märgist.

Loomsed koostisosad jäävad küünelakkides sageli märkamatuks. Kuid tasub teada, et näiteks klassikalised punased lakid sisaldavad pahatihti karmiini – mardikatest saadud värvainet, mis annab lakile karmiinpunase tooni. Sädelevad, holograafilised lakid võivad sisaldada guaniini (või pärliessentsi), mida eraldatakse kalasoomustest, ja mõned lakid sisaldavad ka oleiinhapet – erinevatest loomsetest allikatest leitud rasvhapet, mis aitab lakki paksendada ja pehmendada. Tõsi, oleiinhapet ei saada alati loomadelt (rasvhapet leidub ka oliiviõlis ja shea-võis), kuid kui see on koostisosade loendis, tasuks päritolus kindel olla.

Veganküünelaki puhul loobuvad paljud kaubamärgid loomsete kõrvalproduktide väljajätmisele lisaks ka eelpoolmainitud ohtlikest kemikaalidest nagu formaldehüüd, kamper, tolueen, ning muud allergeenid ja ärritajad. Nii et isegi kui sa ei järgi veganlikku elustiili, tasub eelistada puhtaid küünelakke.